Tuesday, December 5, 2023

 

Oświetlenie podczas filmowania

Dział: Oświetlenie Napisał  wrzesień 17 2014 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę 0
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Oświetlenie podczas filmowania

Bez światła nie byłoby filmowania. Nie ma tu żadnej przesady bo filmowanie to przecież rejestrowanie światła odbijającego się od filmowanych obiektów. Dzięki temu widzi nie tylko kamera ale i ludzkie oko.

Światło to najważniejszy element podczas filmowania zarówno profesjonalną kamerą jak i w warunkach typowo amatorskich. Oczywiście w przypadku amatorskich nagrań będziemy mieli znacznie ograniczony dostęp do lamp doświetlających, a często będziemy bazować głównie na świetle naturalnym. Jednak przy słabym świetle kamera może gubić ostrość, generować potężne szumy (kamera będzie musiała sztucznie wzmacniać obraz) lub obraz może być rozmyty (kamera wydłuży czas otwarcia migawki).
swiatlo w filmie

W ostatnich latach jesteśmy świadkami ogromnego postępu w pracy amatorskich kamer wideo w słabych warunkach oświetleniowych, czego kamery JVC są bardzo dobrym przykładem. Wszystkie modele kamer JVC z 2012 roku były już wyposażone w matryce z tylnym podświetleniem, dzięki czemu do matrycy przedostawało się więcej światła. Kamery amatorskie wyposażane są także w coraz jaśniejsze szkła (obiektywy), a także obowiązkowo systemy wzmocnienia obrazu. Jasność możemy także regulować za pomocą stopnia otwarcia przysłony, ale w tym wypadku manipulujemy także głębią ostrości (im szerzej otwarta przysłona tym mniejsza głębia ostrości) lub wydłużając czas otwarcia migawki, co niestety naraża nas na rozmycie szybciej poruszających się obiektów. Dlatego odpowiednie doświetlenie cały czas jest najlepszym gwarantem dobrej jakości nagrania.

Oświetlenie naturalne

Idealnym źródłem światła dla wideoamatora będzie oczywiście słońce. Przy obcowaniu ze światłem naturalnym warto trzymać się kilku podstawowych zasad. Unikajmy filmowania twarzy i sylwetek znajdujących się w cieniu (chyba że chcemy uzyskać efekt tajemniczości). Aby uzyskać efekt równomiernego oświetlenia sylwetek ludzi najlepiej jest filmować gdy słońce jest blisko zenitu lub gdy światło odbija się od podłoża (śnieg, tafla wody, plaża). Jeśli filmujemy gdy słońce jest już bliżej horyzontu trzeba uważać na własny cień, a więc unikać sytuacji gdy osoba filmująca rzuca cień, który widać w kamerze. Grudzień to jednak trudny okres dla filmowców. Podczas filmowania na zewnątrz naszym sojusznikiem może być śnieg, który odbija światło. Jeśli filmujemy w pomieszczeniu, powinniśmy zastosować sztuczne doświetlenie.

Barwa światła

Poza natężeniem kluczową cechą światła jest temperatura barwowa. Światło naturalne ma zupełnie inną temperaturę barwową niż np. światło tradycyjnej żarówki. Dlatego korzystając ze sztucznego oświetlenia czyli np. z lamp doświetlających warto korzystać z takich, które emitują światło o temperaturze zbliżonej do światła naturalnego. Przede wszystkim należy unikać filmowania mieszając różne temperatury barwowe oświetlenia czyli np. filmować w pomieszczeniu w trakcie dnia korzystając dodatkowo z tradycyjnego oświetlenia żarowego. Więcej na ten temat dowiecie się w artykule dotyczącym temperatury barwowej światła.

Lampy nakamerowe

Jeśli chcemy nagrać dobrej jakości film, a więc uzyskać odpowiednią jasność i przy możliwie niewielkich szumach, powinniśmy zastosować sztuczne doświetlenie, szczególnie jeśli filmujemy w pomieszczeniu. Jednym ze sposobów doświetlenia naszej sceny będzie wykorzystanie lampki wbudowanej do kamery lub lampy zamocowanej na kamerze.

Niestety tego typu lampy dadzą nam ograniczony efekt, a oświetlenie frontalne da nam obraz pozbawiony głębi. Jeśli jednak w inny sposób nie możemy doświetlić sceny, lampka nakamerowa może być prawdziwym wybawieniem. Przypominamy tu, aby nie mieszać temperatur barwowych czyli np. jeśli filmujemy spotkanie przy świecy do lampy nakamerowej stosować specjalne filtry zmieniające temperaturę barwową światła.

Doświetlenie zewnętrzne

Co może zaskakiwać, nie chodzi o to, że wszystko ma być równo oświetlone. Oświetlone ma być to co chcemy pokazać, a cienie także mają swoją rolę. Dlatego jeśli jest taka możliwość unikajmy raczej doświetlania z przodu. Najlepszym rozwiązaniem będzie tu znana z fotografii zasada "trzech punktów". Zasada ta, to nic innego jak oświetlenie obiektu przy pomocy trzech źródeł światła, rozmieszczonych w konkretnych punktach wokół obiektu.

Światło rysujące z prawej strony to podstawowe światło kierowane na filmowany obiekt. Czyni go widocznym i nadaje mu specyficzny charakter (np. buduje nastrój tajemniczości i grozy).

Drugi sposób oświetlenia to światło wypełniające, które ustawiamy z lewej strony. Rozjaśnia ono pozostałą część filmowanego obiektu, usuwa cienie i łagodzi kontrasty. Światło wypełniające powinno być stosunkowo łagodne.

Światło kontrowe ustawiamy z prawej strony z tyłu naprzeciwko światła rysującego. Światło kontrowe pomoże nam w oddzieleniu filmowanego obiektu od tła.

 

Czytany 7096 razy Ostatnio zmieniany Ostatnio zmieniany sierpień 18 2015
Sebastian Hejno

Wideofilmowanie Wrocław

Strona: wideofilmowaniewroclaw.com.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Odwiedziny na stronie

931222
DzisiajDzisiaj37
WczorajWczoraj138
W tym tygodniuW tym tygodniu171
W tym miesiącuW tym miesiącu677
Wszystkie wizytyWszystkie wizyty931222
Najwięcej wizyt 07-25-2023 : 1208
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Śledź mnie na portalach

 Najnowsze Twitty
Polub mnie na Facebook
Dołącz do mnie na Google+
 
ico youtube Oglądaj filmy na Youtube
Kanał RSS
 Napisz do mnie 

 

Grafika losowa

Sebastian-Hejno-kamerzysta-na-wesele-Wrocław-10.jpg

Akcesoria Foto i Video

czerwiec 20 2012 0
Statywy dla filmowca
czerwiec 20 2012 0
Mikrofony
lipiec 30 2015 0
Ochraniacze

Współpraca - polecam

Kontakt

Najnowsze posty na Tweeterze

Facebook

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd