Tuesday, December 5, 2023

 

Przygotowania w dzień ślubu

W dzień ślubu Napisał  piątek, 12 wrzesień 2014 02:00 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę 0
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dzień ślubu - czyli dobry scenariusz na niezapomniane wesele

> Wstęp <

Gdy już zdecydujemy się, że będziemy organizować wesele, warto zastanowić się nad tym czy ma ono być zwykłe - niczym nieróżniące się od reszty, a może warto zadbać o to, aby nasi goście zapamiętali ten dzień jako wyjątkowy i atrakcyjny.

Jeśli nie chcemy się wysilać to pozostawmy wszystko w rękach lokalu i zespołu. W takiej sytuacji nie liczmy, że film z przyjęcia będzie ciekawy. Zawierać będzie zwłaszcza
kawałki taneczne, może zabawę zrobioną przez zespół, o ile z nimi to ustalimy.
Można postarać się, aby ten wyjątkowy dzień ozdobić i przygotować trochę atrakcji, a wtedy nasi goście na pewno zapamiętają to wydarzenie na długo i będziemy mieli ciekawe zdjęcia oraz film, którym będzie można się pochwalić nawet po wielu latach.

> Rozpoczęcie dnia weselnego <

Można w klasyczny sposób ułożyć plan dnia:
> przygotowania młodej pary
> przyjazd Pana Młodego o domu Pani Młodej
> Błogosławieństwo
> Kościół
> Sala
> Sesja w plenerze
> Reszta zabawy weselnej i oczepiny kończące nasz dzień

Możemy postarać się o ciekawszy scenariusz.

Dzień zaczynamy od przygotowań, ale jeśli w trakcie tych ma być fotograf i kamerzysta wybierzmy jak największe pomieszczenie i wynieśmy z niego wszystkie zbędne rzeczy wpływające na tło, możemy dodać dekoracje ślubne. Jeśli wybieramy salon fryzjerski to kierujmy się jego wystrojem oraz wielkością, aby fotograf i kamerzysta mogli zrobić ładne ujęcia (pamiętajmy o ustaleniu z obsługą i otrzymaniu zgody na fotografowanie i filmowanie).

> Spotkanie młodej pary <

Klasycznie Pan Młody przyjeżdża do domu Pani Młodej i po błogosławieństwie rodziców jadą do kościoła.
Można też inaczej to rozegrać.
Zapraszamy wszystkich gości prosto do kościoła i tam przyjeżdża osobno Para Młoda. Najpierw Pan Młody, a następnie Pani Młoda. Wtedy ma to sens, że wprowadza ją ojciec do ołtarza i przekazuje Młodemu Panu. Następnie robimy Błogosławieństwo rodziców i zaczynamy Mszę.

> Błogosławieństwo Pary Młodej <

Jest jedną z najbardziej wzruszających chwil w dniu ślubu, które zazwyczaj odbywa się w domu Panny Młodej przed wyjazdem do Kościoła. Zazwyczaj praktykowane jest to w ten sposób, że Młodzi klęcząc przed rodzicami i proszą ich o błogosławieństwo na dalszą drogę życia. Błogosławieństwo powinno być po postu szczere, płynące prosto z serca, które ma dodać także otuchy dla Państwa Młodych na nową drogę życia. Z praktyki tez mogę zaproponować błogosławieństwo w kościele przed ołtarzem tuż przed rozpoczęciem mszy. Należy to ustalić wcześniej z księdzem.

> Kościół <

Dość ważne jest przystrojenie kościoła i głównego przejścia. Przystrojenie nie powinno wyglądać jak las stojaków które można przypadkiem przewrócić. Lepiej jak świeczki i kwiaty stoją na podłodze lub są dobrze zabezpieczone, bo już nie raz widziałem jak ktoś to wywrócił. Zadbajmy o to, by ksiądz wiedział i nie utrudniał fotografowi i kamerzyście w uwiecznieniu ceremonii - Sam wiem jak uciążliwi są niektórzy księża. W trakcie przysięgi Młodzi powinni stanąć przodem do siebie i wystarczająco głośno wymawiać słowa przysięgi (aby kamera zarejestrowała dźwięk) patrząc sobie w oczy.

Zadbajmy o to żeby w trakcie wyjścia z kościoła wszyscy byli na dworze, a osoby odpowiedzialne za rzucanie ryżem i monetami dobrze wypełniły swoją rolę. Można też dodać wybuchające konfetti w formie płatków. Młoda para wychodzi lub wybiega z kościoła i jest obrzucana (na filmie można zrobić ten fragment w zwolnionym tempie). Wielu księży zabrania tych praktyk ze względu na to że nikt potem nie sprząta za sobą tych pozostałości. Wynika z tego, że albo ktoś ze znajomych pozostanie i posprząta, albo zapłaćmy kościelnemu za tą usługę. Życzenia gości wbrew zapewnieniom właścicieli restauracji lepiej wychodzą pod kościołem i nie należy kierować się ich prośbą o robienie życzeń na sali.
Dziś wiele młodych par szuka alternatywy dla wypowiedzenia sakramentalnego tak.
Wiele osób chce w ten sposób podkreślić wyjątkowość dnia i nadać ceremonii indywidualnego charakteru. O ile ślub poza Kościołem jest w Polsce rzadkością, w wielu regionach pary napotykają duże trudności z uzyskaniem prawnej zgody na zaślubiny poza Kościołem. To akty prawne regulujące zawieranie małżeństw poza urzędem są mniej restrykcyjne i zdarzają się w Polsce już coraz częściej. Daje to parom młodym możliwość zaślubin w niecodziennych miejscach i okolicznościach. Miejmy nadzieję że kościół, a zwłaszcza księża w najbliższym czasie staną się bardziej otwarci na różne propozycje zawarcia ślubu poza kościołem.

> Sala weselna <

Wybór z różnych względów zależy tylko od młodej pary. Należy brać też pod uwagę przestronność wnętrza, odpowiednią wysokość min 3m , kolor ścian oraz oświetlenie (ma to wyjątkowe znaczenie na jakość zdjęć i filmu). Jeśli chcemy aby wieczorem było nastrojowe oświetlenie to nie wystarczy wygasić światła na sali.Potrzebne jest oświetlenie efektowe dyskotekowe, które doda efektu i wprowadzi znakomity nastrój. Jeśli sala nie posiada takiego oświetlenia to kamerzysta po wyłączeniu świateł zmuszony będzie ustawić swoje halogeny i doświetlać salę. Dzisiejsze kamery choć bardzo czułe są jeszcze znacznie słabsze od naszego wzroku. Można tez doświetlać salę małą lampką nakamerową, ale tło za pierwszym planem może być ciemne.

> Zabawa weselna <

Postarajmy się o dodatkowe atrakcje podczas zabawy weselnej. Sama muzyka nie wystarcza, aby uznać wesele za ciekawe i wyjątkowe. Zaczynamy od pierwszego tańca, gdzie coraz modniejsze staje się wykonanie go przez Młoda Parę z przygotowaną choreografią do danego utworu. Można też dodać różnego rodzaju ozdoby: deszcz konfetti, ułożone serce są podłodze itp.
Zabawy dla najmłodszych można ubarwić wprowadzając postacie z bajek, wystarczy wypożyczyć minimum jeden taki strój i przebrać jednego uczestnika wesela, aby zabawił się z dziećmi i resztą gości. Oczywiście Para Młoda też powinna w tym uczestniczyć. Na koniec tego bloku będzie okazja do zrobienia pamiątkowego zdjęcia, dzieci chętnie zapozują. Blok dla dzieci jest bardzo widowiskowy i ściąga większość gości. Większość zespołów łączy go z wierszykami dla młodej pary oraz z zabawą, w której dzieci zbierają cukierki.
Przed weselem ustalmy z zespołem, aby oprócz typowych utworów zrobili też zabawy taneczne dla gości. Można przeprowadzić ciekawe konkursy (wystarczą 2), większość z nich jest bardzo śmieszna i są dobrymi przerywnikami w tańcach. Do konkursów dobrze jest dodać nagrody najczęściej jest to wódka weselna, ale można się lepiej przygotować i zamiast wódki weselnej kupić wcześniej jakieś ciekawsze trunki dokleić lub dodać jakiś drobny gadżet (pamiątkowe długopisy z imionami młodych, kupon na film z wesela od kamerzysty, bilety do kina, dwu osobowe zaproszenia na kolacje do restauracji, kubki z pamiątkowym nadrukiem dzisiejszego wesela itp.)

> Wywiady weselne <

W rożnych rejonach kraju wywiady weselne są lub nie są modne. Należy się zastanowić czy chcemy mieć takie wypowiedzi w filmie. Czasem różnie to wychodzi, robione na początku wesela są skryte i krótkie, nic ciekawego nie mówią. Zaś robione po godz 20 mogą nas zaskoczyć i nieraz teksty są nie do przyjęcia, a po cenzurze nic nie zostaje. Możemy postawić sobie pytania:

> kto powinien z kamerzystą chodzić i pytać gości
> kto ułoży listę pytań i do kogo są one skierowane.
> czy w ogóle chcemy mieć wywiady w filmie.

Lista pytań może być skierowana do konkretnych gości (rodziców, rodzeństwa, dziadków oraz Młodej Pary). Jeśli zdecydujemy się na wywiady należy to wcześniej ustalić z kamerzystą.

> Prezentacje multimedialne <

Coraz modniejsze staja się wieczorne prezentacje multimedialne. Na ekranie z rzutnika prezentowane są przygotowane w PowerPoint pokazy wykonane ze starych zdjęć Młodej Parę z okresu dziecięcego oraz zdjęcia, z okresu narzeczeństwa ozdabiane muzyka napisami i nieraz kawałkami filmów z komentarzem już zrobionym lub na żywo mówionym do mikrofonu podczas trwania tej prezentacji. Całość może mieć charakter ogólny lub w formie podziękowań dla rodziców. Takie pokazy mogą być zrobione i formie filmu wykonanego przez wynajętego kamerzystę, jako film z randki lub filmik dziękujący rodzicom za wychowanie. Całość puszczana jest w przerwie i trwa 5-10 min.

> Podziękowania dla rodziców <

Do tego bloku należy się przygotować. Młoda para dziękuje rodzicom i jest wskazane, aby osobiście powiedzieli te parę zdań do mikrofonu (bez czytania z kartki). To wydarzenie może rozświetlić animacja multimedialna o ile jest wcześniej przygotowana. Tradycją są kwiaty i jakiś mały podarunek w formie ramy ze zdjęciem lub składanką zdjęć rodzinnych i z okresu narzeczeństwa. Można dodać w ładnym pudełku film dziękujący za wychowanie (tą prezentacje na DVD lub filmik zrobiony na tę okazje - czytaj wyżej). Widziałem już różne prezenciki, ale najciekawsze są te zrobione specjalnie na tę okazje z grawerowanymi imionami młodej pary (puchary, ładne wazony kryształowe itp.).

> Weselne lampiony <

Ciekawym sposobem na zakończenie wesela po oczepinach mogą być lampiony. Są to papierowe balony ze świeczką w środku puszczane przez gości i młodą parę. Ważne jest żeby było ich dużo w ten sposób powstanie dobry efekt na filmie. Lampiony od młodej pary można związać wstążką. Do tego można dodać fajerwerki, lepiej kupić dwa lub trzy duże niż dziesięć małych. Ważne jest żeby były odpowiednio oddalone od gości i odpalane przez trzeźwe i odpowiedzialne osoby.

Najwiecej gadżetów, dekoracji i ozdób znajdziecie we Wrocławiu przy ul. Księcia Witolda w hurtowni artykułów dekoracyjnych COSTA.

 

Czytany 4156 razy Ostatnio zmieniany środa, 19 sierpień 2015 14:16
Sebastian Hejno

Wideofilmowanie Wrocław

Strona: wideofilmowaniewroclaw.com.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Odwiedziny na stronie

931241
DzisiajDzisiaj56
WczorajWczoraj138
W tym tygodniuW tym tygodniu190
W tym miesiącuW tym miesiącu696
Wszystkie wizytyWszystkie wizyty931241
Najwięcej wizyt 07-25-2023 : 1208
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Śledź mnie na portalach

 Najnowsze Twitty
Polub mnie na Facebook
Dołącz do mnie na Google+
 
ico youtube Oglądaj filmy na Youtube
Kanał RSS
 Napisz do mnie 

 

Grafika losowa

Sebastian-Hejno-kamerzysta-na-wesele-Wrocław-02.jpg

Akcesoria Foto i Video

czerwiec 20 2012 0
Statywy dla filmowca
lipiec 30 2015 0
Ochraniacze
czerwiec 20 2012 0
Mikrofony

Współpraca - polecam

Kontakt

Najnowsze posty na Tweeterze

Facebook

Our website is protected by DMC Firewall!